مراحل نوشتن مقاله علمی

 مقاله علمی

مقالات از نظر فنی به دو نوع تقسیم می شوند: مقالات نوع اول مقالاتی هستند که در آنها،نویسندگان با تحقیقاتی که انجام می دهند یک علم جدیدی را به مجموعه علوم موجود اضافه می کنند.مقالات نوع دوم مقالاتی هستند که مروری بر مقالات انجام شده ی قبلی هستند و موضوع جدیدی را مورد بحث قرار نمی دهند.

نوشتن مقالات علمی معمولا با هدف ترویج و انتشار یافته های علمی در سطح جهانی و پیشرفت در علم انجام می گردد.اما چگونه می توان به این هدف رسید؟ نوشتن مقاله یک هنر است و برای نوشتن آن بایستی یک سری اصول و قواعد مقاله نویسی را رعایت کرد و از روش هایی که بیشتر مورد قبول مراکز علمی معتبر و بین المللی است ، استفاده نمود تا بعد از اتمام نگارش ،بتوان آن را به راحتی منتشر کرد.پس در نظر داشته باشید که صرف قوی بودن بار علمی مقاله جهت انتشار آن کافی نیست،یک مقاله زمانی کاملی شود که علاوه بر محتوای علمی بالا از اصول و قواعد مقاله نویسی هم پیروی کند. برای رسیدن به این هدف ،شما بایستی برای نوشتن زمان صرف کنید.مثلا اگر روزانه نیم ساعت برای یادگیری نوشتن مقاله زمان بگذارید در نهایت می توانید یک مقاله ی خوب بنویسید.

بخش های اصلی یک مقاله عبارت است از:

  1. عنوان مقاله (Title)
  2. اسامی نویسنگان (Authors)
  3. کلمات کلیدی (key words)
  4. مقدمه (Introduction)
  5. متدها و روش ها (Methods)
  6. نتایج و یافته های تحقیق (Results)
  7. بحث (Discussion)
  8. نتیجه گیری (Conclusion)
  9. منابع (References)

در زیر به مراحل نوشتن یک مقاله اشاره می کنیم.

مرحله 1: دست یابی به یک ایده.اکثر مردم به دلیل اینکه فکر می کنند بلافاصله نیاز به دست یابی به یک ایده ی جدید دارند ،از نوشتن منصرف می شوند.اما بهتر است  نوشتن را در مورد موضوعاتی که قبلا روی آنها مطالعه شده است ، شروع نمایید. برای این کار عنوان های مقالات مختلف را مطالعه نمایید و عنوانی را انتخاب نمایید که می توانید در مورد آن بنویسید.

مرحله 2:اگر شما نیز مانند بقیه ی افراد،در ابتدا ایده های بزرگی برای مقاله دارید و سپس فراموش می کنید،بهتر است به محض اینکه ایده ای به ذهنتان می آید، آن را در یک دفترچه یادداشتی بنویسید.شما از تمام ایده های نوشته شده استفاده نخواهید کرد.

مرحله 3:اکنون که شما یک موضوع دارید ،نیاز به نوشتن جمله ای دارید که پاراگراف هایی که قصد نوشتن آن را دارید تشریح کند.در نوشتن این جمله سعی نکنید حتما جمله ای بنویسید که به نظر خوب بیاید ،کافی است جمله ی شما ساده و واضح و گویای کل محتوای مقاله باشد.

مرحله4:مرحله ی 4 نوشتن پاراگراف اول مقاله است.موضوع را در جمله ی اول یا دوم مطرح کنید و سپس در بقیه ی پاراگراف به تشریح جملات بپردازید.

مرحله 5 : نوشتن دو یا سه جمله در مورد بقیه ی موضوع های مقاله (پاراگراف ها)

مرحله 6:خواندن مقاله و کامل کردن چیزهایی که به وضوح فراموش شده یا جا افتاده است.هدف شما از این کار ،ویرایش مقاله در حد جزیی و رسیدن به طرح کلی از مقاله ایست که در ذهن خود دارید.در حال حاضر ،این کار را برای یک یا دو روز کنار بگذارید و به مغز خود استراحت دهید.بعد از استراحت شروع به انجام این مرحله بکنید.

مرحله 7:در این مرحله بایستی مقاله به دقت مطالعه شود تا اطلاعاتی را که فکر می کنید باید نوشته می شدند و فراموش شده اند  را اضافه کنید و عبارات غیر ضروری را حذف نمایید.در صورت نیاز ،جملات مجهول را به جملات معلوم تبدیل کنید.برای کامل شدن این مرحله سعی کنید مقاله را چندین بار بخوانید.

مرحله 8: در این مرحله می توانید از کسی که به او اعتماد دارید بخواهید مقاله را بخواند و نظر خود را اعلام کند و غلط های املایی متن را مشخص کند.(انجام این مرحله اختیاری است.)

مرحله 9:مرحله ی آخر ،چاپ و انتشار مقاله می باشد.انتشار مقاله به روش های مختلف انجام می گیرد که چاپ مقاله در مجلات داخلی و بین المللی و کنفرانس ها از جمله متداول ترین روش ها است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.