در یک مقاله نتیجه گیری چگونه نوشته می شود؟

نتیجه گیری مقاله (Conclusion)

نتیجه گیری در مقاله یکی از اصلی ترین اجزا محسوب می گردد.معمولا این بخش اخرین بخشی است که توسط خواننده ،خوانده می شود پس باید در نوشتن آن دقت کرد و به گونه ای نوشت که در عین سادگی و اختصار ،تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد.معمولا خوانندگان تکرار مطالب و جملاتی را که در چکیده و مقدمه نوشته شده را به عنوان یک نتیجه ی خوب قبول ندارند بلکه دنبال یک پیام موثر و گویا از کل کار انجام شده را می طلبند.

نکات اساسی در نوشتن نتیجه گیری (Conclusion) برای مقاله

 1. تکرار نکته ی اصلی
 2. خلاصه نویسی
 3. ذکر مزایای تحقیق انجام شده در آینده
 4. ایجاد چالش در ذهن خواننده
 5. مرتبط کردن کار انجام شده به یک تحقیق مهم و کلان دیگر
 6. نتیجه گیری با استفاده از یک نقل قول
 7. ارائه ی یک راه حل
 8. اشاره کردن به تحقیق های بزرگتر

معمولا در نوشتن نتیجه گیری برای یک مقاله ،خلاصه ی محتوای مقاله و هدف مقاله ذکر می گردد.در نوشتن هر نتیجه گیری بایستی به چند نکته ی کلیدی اشاره کرد.

در نوشتن یک نتیجه گیری برای مقاله موارد زیر را بایستی در نظر گرفت:

بیان دوباره ی موضوع

در این روش به موضوع مقاله و اهمیت آن  به طور خلاصه اشاره می گردد. یک پژوهش خوب ،اهمیت موضوع خود را به خوبی آشکار می سازد و نیازی نیست شما در بخش نتیجه گیری برای آن دلیل و استدلال ذکر کنید و با یک جمله ی خاص می توانید موضوع تحقیق خود را بیان کنید.

برای مثال: اگر مقاله ی شما در مورد اپیدمیولوژی بیماریهای عفونی است شما می توانید در بخش نتیجه گیری بنویسید:”سل یک بیماری عفونی گسترده است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.”

بازگو کردن بیانیه ی پایان نامه

شما بایستی علاوه بر بیان موضوع مقاله ، بیانیه پایان نامه را نیز بازگو نمایید.بیانیه ای که در نتیجه گیری به ان اشاره می گردد نباید عینا مثل بیانیه ای باشد که در مقدمه مقاله نوشته شده است.

خلاصه کردن نکات اصلی مقاله

اساسا شما نیاز دارید که به خواننده یاداوری کنید که محتوای اصلی و مقاله در مورد چه مطالبی نوشته شده است.یک روش خوب برای این کار این است که شما جملات عنوان هر پاراگراف از متن اصلی مقاله ی خود را دوباره بخوانید و روشی را پیدا کنید تا نکات مهمی را که در هر پاراگراف به آن اشاره شده در نتیجه گیری ذکر کنید و جزییات مطالب ذکر شده  در پاراگراف ها را تکرار نکنید.

فراخوانی برای اقدام در زمان مناسب

در هنگام نیاز شما می توانید به خوانندگان مقاله خود بگویید که نیاز به تحقیق ومطالعه ی بیشتر روی موضوع مقاله وجود دارد.توجه داشته باشید که این فراخوانی برای نتیجه گیری های تمامی مقالات ضروری نیست.برای مثال یک پژوهش که بر پایه ی نقد ادبی انجام می گیرد نیاز کمتری برای فراخوانی برای اقدام داشته باشد.

نکاتی برای نوشتن یک نتیجه گیری قوی و تاثیرگذار برای مقاله

موفق ترین مقالات پایان قوی دارند، جایی که نتیجه گیری یکی از اجزای قدرتمند یک مقاله است.

در این قسمت سعی میکنیم شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید یک نتیجه گیری قوی برای مقاله و تحقیق خود بنویسید.

 • کوتاه بودن نتیجه گیری

پایان خوب و ایده آل برای یک مقاله بایستی کوتاه بوده و شامل جزییات و اطلاعات جدید نباشد.

 • واقعی بودن نتیجه گیری

نتیجه گیری یک فرصتی است تا شما بتوانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.این امر به ویژه زمانی اهمیت و کاربرد دارد که شما پایان نوشته ی خود را با یک پست فنی جامع و پیچیده تمام کرده باشید و برای استراحت دادن به خواننده می توانید به چند نظر شخصی اشاره نمایید؟ چون اطلاعات و نظرهای شخصی تاثیرگذاری بیشتری روی خواننده دارند.مثلا می توانید یک سوال یا حکایت خصوصی بیان کنید و یا اینکه بگویید انگیزه ی شما برای تحقیق روی موضوع چه بوده است؟

 • قرار ندادن هرگونه تصویر در آن

عکس های زیادی در داخل متن اصلی مقاله استفاده می گردد اما نیازی نیست که در نتیجه گیری هم از این عکسها استفاده کنیم چون باعث طولانی شدن غیر ضروری طول نتیجه گیری می گردد و خواننده ازمطالعه آن خسته می شود.

 • خلاصه کردن مقاله

خلاصه کردن یک پل هوایی سریع در نوشتن مقالات است.شما می توانید ایده ها ی بزرگ مقاله یخود را در یک یا چند جمله خلاصه کنید.

 • ارائه مراحل و گام های بعدی

در اکثر مقالات درقسمت نتیجه گیری از روش پیشنهاد گام های بعدی مقاله خود استفاده می گردد. این روش مخاطبان خاص را به آنچه که به آن علاقه مند هستند هدایت می کند.اگر چه بیشتر خوانندگان با خواندن مطالب کاملا متوجه می شوند که چه کاری باید انجام دهند اما انها نیاز به تشویق و راهنمایی شما دارند و شما می توانید در بخش نتیجه گیری به انها بگویید که چه باید بکنند.

 • پرسیدن یک سوال

در پایان اکثر مقالات، سوالاتی از خوانندگان پرسیده می شود.سوالاتی که که از خواننده درخواست پاسخ دارد و باعث ایجاد چالش در ذهن آنها می شود.از آنجایی که انگیزه وهدف اصلی از یک مقاله تغییر در رفتار مخاطبان است پس سعی کنید سوالی را در نظر بگیرید تا بیشترین تاثیر را روی خواننده داشته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.