رزومه تحصیلی اصولا برای ارائه به دانشگاهی در مقطع تحصیلی بالاتر به منظور پذیرش از آن دانشگاه ارائه می شود .مثلا رزومه تحصلی مصاحبه دکتری و یا رزومه تحصیلی به منظور اپلای از دانشگاههای خارج از کشور.

به منظور استفاده بهتر از رزومه به عنوان عنصری برای پذیرش و تاثیر گذاری بهتر باید رزومه ای جذاب و قوی بنویسیم . باید به نحوی رزومه خود را قوی و جذاب نماییم تا خوانندگان و اساتید دانشگاه مورد نظر مجذوب و متقاعد آن شوند .

ما باید در نوشتتن یک رزومه تحصیلی اثر بخش، مسئولان پذیرش دانشگاه را نیز برای بررسی بهتر و سریع تر مدارک خود یاری کنیم. رزومه باید درست نگارش شود تا فرد یا افرادی که آن را مطالعه می کنند را مشتاق به ادامه مطالعه و مصاحبه با صاحب رزومه نماید.

قطعا رزومه تحصیلی که جذابیتی نداشته باشد و مملو از اشکالات نوشتاری باشد،  معمولا در سیل رزومه های درخواستی، حرفی برای گفتن نخواهد داشت. به این موضوع توجه کنید که رزومه باید جذاب باشد. بنابراین، وقتی رزومه شما خوانده می شود، باید درک درستی به خواننده درباره توان مندی های شما درباره موضوعی که قصد اپلای دارید بدهد.

رزومه، در واقع بیانی است برای آن چه که بوده و هست و نه تلاشی برای نشان دادن آن چه در آینده خواهد بود و دنبالش خواهید رفت!

اگر برای پذیرش دانشگاهی در رشته و تخصص خاصی ارائه می کنید، باید سعی کنید این رزومه، مواردی که خیلی مربوط به این رشته و دانشگاه هست و در تجربه قبلی شما تا حدودی قرار داشته، پشتیبانی و کاور کند.

مسئولان پذیرش دانشگاه ها معمولا با بررسی رزومه ها، شماری از درخواست های بین المللی متقاضیان تحصیل را در مرحله ارزیابی مقدماتی، رد یا قبول می کنند. این پذیرش یا رد درخواست متقاضی، از طریق بررسی رزومه ایشان اتفاق می افتد و دیگر نیازی به بررسی بیانیه هدف و توصیه نامه ها و دیگر مدارک مورد نیاز برای پذیرش نخواهد بود.

پس توجه کنید که بر خلاف باور عمومی، رزومه خوب،‌ به عنوان نخستین مدرکی که معمولا پس از مدارک زبان بررسی می شود،‌ اهمیت زیادی در ارزیابی های مقدماتی دانشگاه ها برای پرونده متقاضیان تحصیل دارد.

به هر حال هر دانشگاهی برای فهمیدن این موضوع که متقاضی، چه توانایی های برای تحصیل در این دانشگاه دارد و این که چرا باید به عنوان یک دارایی دانشگاه به حساب آید، از رزومه استفاده می کند و شما باید برای پذیرش همراه با بورس،‌ رزومه خوب داشته باشید.

رزومه خوب یک برگ برنده نیست، اما وضعیت شما را برای ادامه فاز بررسی مدارک، در وضعیت نرمالی قرار می دهد. برخی از اساتید دانشگاه ها برای آشنایی با یک دانشجو قبل از اعطای پذیرش، از وی می خواهند تا رزومه ای از خود را برای آنان ارسال کند. این رزومه در صورتی که حرفه ای و متناسب با استاندارد ها و نیاز های مورد نظر محافل آکادمیک نوشته شده باشد،‌ می تواند نقش خوبی درمشتاق کردن داور برای مطالعه رزومه و پذیرش صاحب رزومه نقش به سزایی داشته باشد . و در نهایت پذیرش همراه با بورس را برای دانشجو به ارمغان آورد. مقوله ای که تا کنون بار ها برای پذیرفته شده گان مقاطع عالی تحصیلی مشاهده شده است.

در رزومه تحصیلی (EDUCATIONAL RESUME) هر متقاضی می بایست درباره تجارب مختلف خود صحبت کند.

تصویر

برای یک دانشگاه همان اندازه که مهم هست که شما :

  • چه تحقیقاتی انجام دادید
  • چه مقاطع تحصیلی را طی کرده اید
  • چه نمراتی کسب کردید
  • چه مقالات یا کتاب هایی منشتر کرده اید

به همان اندازه هم اهمیت دارد که شما:

  • به چه ورزش هایی علاقمند هستید
  • چه افتخار های علمی و شغلی و ورزشی کسب کرده اید
  • چه دوره های ملی و بین المللی مرتبط یا غیر مرتبط با شغل و تجربه تحصیلی قبلی خود گذرانده اید

مجموعه ای از اِلمان های فوق،‌می تواند در جلب نظر یک استاد و گروه پذیرش دانشگاه تاثیر گذار باشد. 

تصویر

پیشنهاد شده است که در رزومه های تحصیلی از ارائه موارد زیر خودداری شود:

۱-از ارائه آرزو ها و برنامه های شغلی و تحصیلی آینده خودداری کنید. جای این موارد در بیانیه هدف است.

۲-از معرفی دوره هایی که قصد دارید در آینده شرکت کنید پرهیز شود.

۳-اهداف تحصیلی و شغلی شما در رزومه نباید درج شود.

۴-درباره رشته هایی که تا کنون طی کرده اید و نمرات آن، نباید به تفصیل توضیح بدهید.

۵-توضیح عناوین شغلی که تا کنون داشته اید نباید در رروزمه تحصیلی قید شود.

۶-از بیان اطلاعات شخصی و خصوصیات خانوادگی و مذهبی و نژادی در رزومه خودداری شود.

۷- محتوای رنگی و طرح دار در برگه رزومه تحصیلی جایی ندارد.

بنابراین، رزومه تحصیلی در ۱ یا ۲ صفحه، بایستی بیان کننده ظرفیت های علمی و تجربی شما کاملا مرتبط با رشته و گرایشی که قصد اپلای دارید باشد و نه چیز دیگر. هر چیز اضافی دیگر که شما را از این هدف دور می کند و به طور غیر مستقیم تاثیر گذار هست،‌می بایست در بیانیه هدف یا مدارک دیگر قید شود. به این موضوع توجه کنید که فردی که رزومه شما را می خواند می بایست رزومه ده ها یا صد ها متقاضی دیگر را نیز بخواند و بهتر است در سریع ترین زمان و کم ترین مشکل، درک خوبی از قابلیت های شما در فاز مقدماتی بررسی مدارک کسب کند.

با مطالعه آنچه که در خصوص رزومه تحصیلی قوی گفته شد به راحتی می توانید رزومه های تحصیلی خود را با قوت و قدرت بالا نگارش نمایید تا مورد پذیرش تمامی دانشگاه های معتبر قرار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.