هر مقاله علمی علارغم داشتن یک ساختار مشخص، بایستی بر اساس یک ترتیب خاصی غیر از آن نوشته شود.

مقدمه مقاله

مقدمه با معرفی ادبیات تحقیق به خواننده آغاز می شود. یکی از اشتباهات رایج در نوشتن این بخش این است که نویسندگان بدون اشاره به یافته های اصلی خود، زمینه های مطالعه خود را به طور کلی معرفی  می کنند. یک مقدمه خوب باید به سوالات زیر پاسخ دهد:

 • مشکلی که باید حل شود چیست؟
 • آیا راه حل های موجود وجود دارد؟
 • کدام بهترین است؟
 • محدودیت اصلی آن چیست؟
 • به چه چیزی می خواهی برسی؟

نکات مهم:

 1. مقدمه باید با دیدگاه خاص سازماندهی شود. عنوان مقاله باید خوانندگان را به اهداف خود هدایت کند.
 2. هدف مقاله و استراتژی تحقیق را برای پاسخ به این سوال تعیین کنید، اما مقدمه را با نتایج، بحث و نتیجه گیری ترکیب نکنید. 
 3. فرضیه ها و اهداف باید در انتهای مقدمه به وضوح بیان شود.

طرح روش کار و مواد مورد نیاز برای انجام کار

هدف اصلی از نوشتن بخش مواد و روش ها، ارائه جزئیات کافی برای یک محقق، برای تکرار مطالعه شما و تولید نتایج  جدید است. روش علمی مستلزم آن است که نتایج شما قابل تکرار باشد و شما باید مبنایی برای تکرار مطالعه خود توسط دیگران باشید.

نگارش نتایج حاصل

این بخش نشان می دهد که چگونه کار از زمینه فعلی دانش، پیشرفت می کند. در برخی از مجلات، این بخش در مقالات بصورت جداگانه نوشته می شود؛ در برخی دیگر، این نتایج به همراه بحث نوشته می شود. در هر صورت، بدون نتیجه گیری دقیق، خوانندگان، کار شما را مورد انتقاد قرار می دهند و از طرفی مجله آن را به جاپ نمی رساند. یک خطای رایج در نوشتن این بخش این است که بسیاری از نویسندگان مطالب بخش چکیده یا مقدمه را مجددا در نتایج تکرار می کنند. بیانیه های بی اساس نتایج شما را غیر قابل قبول جلوه می دهد.

شما باید توجیه علمی روشن برای کار خود را در این قسمت ارائه دهید و در صورت لزوم توضیح بیشتری برای آن ذکر کنید. علاوه بر این، شما می توانید کارهایی که در آینده در ادامه پژوهش شما می تواند انجام بگیرد را مطرح کنید. 

رسم نمودارها و اشکال حاصل از نتایج

 تصاویر، از جمله نمودار و جداول، کارآمدترین روش برای ارائه نتایج شما هستند. تصاویر و نمودارها به شما کمک می کنند تا حجم مطلب شما کاهش پیدا کند و از طرفی فهم مطلب برای خواننده بیشتر شود.

نگارش بحث و نتیجه گیری مقاله

در این قسمت در خصوص نتایج کار خود و همچنین نتایج کارهای قبلی که در راستای مطالعه شما انجام گرفته است صحبت می کند. نتایج را با یکدیگر مقایسه می کند و شروع به بحث در خصوص آنها می کنید. در این بخش نیازی به تکرار نتایج نیست. در اینجا شما باید نتایج منتشر شده توسط همکاران خود را با نتایج خود مقایسه کنید (با استفاده از برخی از منابع موجود در مقدمه). 

نگارش چکیده مقاله

چکیده مقاله یعنی قسمتی که تمامی محتوای مقاله را به صورت خلاصه بیان کند و اهداف خود را برای خواننده به نمایش بگذارد. و به خوانندگان بگوید چه کاری انجام داده اید و نتایج مهم در تحقیقات شما چیست؟ بعد از عنوان مقاله، چکیده مقاله بعنوان تبلیغ مقاله علمی شما است. چکیده باید جالب و رسا باشد، بطوری که بدون خواندن کل مقاله ، موضوع و محتوای مقاله را فهمید.  از واژه نامه، اختصارات غیر معمول و مراجع در چکیده استفاده نکنید.

شما باید دقیق باشید، با استفاده از کلمات، معنای دقیق تحقیقات خود را بیان کنید. چکیده، شرح کوتاهی از دیدگاه و هدف مقاله شما را مطرح می کند. این نتایج کلیدی، جزئیات تجربی مقاله را به حداقل می رساند. بسیار مهم است که یادآوری کنیم که چکیده، توضیح کوتاهی از تفسیر / نتیجه را در آخرین جمله ارائه می دهد.
با اینکه میگوییم خلاصه مقاله باید تا حد امکان کوتاه باشد اما لازم است تا “راهنمای نویسندگان” مجله را هم چک کنید. معمولا چکیده مقالات کمتر از 250 کلمه دارند. 

انتخاب کلمه کلیدی

برای مقاله علمی تان شما می توانید 4 تا 6 کلمه کلیدی بسته به مقاله تان داشته باشید، کلمات کلیدی را طوری انتخاب کنید که ارتباط مستقیم به موضوع و عنوان مقاله شما داشته باشد و در جستجو برای مقاله شما بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

منابع

​​​​​​​معمولا اشتباهات در منابع مقاله بیشتر از بقیه قسمت های یک مقاله هست. اشتباهات در منابع و رفرنس نویسی ها از مشکلات بسیار آزاردهنده می باشد و موجب دردسرهای بسیاری در روند مقاله می شود. در حال حاضر، برای جلوگیری از این مشکل، ابزارهای بسیاری وجود دارد و شما می توانید از آن ها استفاده نمایید. تمامی استنادات و نتایجی را که از دیگر منابع استفاده نموده اید را حتما در قسمت منابع آن ذکر نمایید. 

تعیین یک عنوان جذاب برای مقاله

​​​​​​​عنوان باید یه توضیح مفید از کل مقاله شما برای خواننده انتقال دهد. عنوان مقاله خود را طوری انتخاب نمایید که نظر خواننده را به خو جلب نماید. به یاد داشته باشید که اولین خوانندگان،  ویرایشگر و داوران هستند. همچنین خوانندگان نویسندگان بالقوه هستند که مقاله شما را تجزیه و تحلیل می کنند، بنابراین اولین تصور قدرتمند است! همه ما با نشریات آشنا هستیم، و خوانندگان زمان لازم برای خواندن تمام تولید علمی ندارند. آنها باید انتخابی باشند، و این انتخاب اغلب از عنوان می آید. تمام تلاش خود را بکار گیرید تا یک عنوان مناسب برای مقاله علمی خود انتخاب نمایید.

داوران عنوان مقاله شما را بررسی می کنند تا ببینند آیا مقاله شما و عنوان با هم متناسب هستند. سردبیران و داوران از عناوینی که معنا و مفهومی با موضوع مقاله نداشته باشند متنفرند و آنها را رد می کنند. عنوان را آموزنده و مختصر (روشن، توصیفی، و نه خیلی طولانی) نگه دارید.

در اینجا می توانید نمونه هایی از عناوین اصلی را ببینید و نحوه تغییر آنها را بعد از بررسی مشاهده کنید:

مثال 1:

عنوان اصلی: مشاهدات مقدماتی در مورد اثر شوری در توزیع جمعیت بنتون در یک سیستم دریایی دریای شمال

عنوان اصلاح شده: اثر شوري بر توزيع بوته در حوضه Scheldt (دریای شمال)

نظرات: عنوان بلند توجه خوانندگان را مختل می کند. حذف تمام کاراکترهای انحرافی مانند “مطالعات”، “ماهیت”، و غیره. هرگز از عباراتی مانند “مقدماتی” استفاده نکنید.

مثال 2:

عنوان اصلی: اقدامات آنتی بیوتیک ها بر روی باکتری ها

عنوان تجدید نظر شده: مهار رشد Mycobacterium tuberculosis توسط استرپتومایسین

نظرات: عنوان مقاله باید مشخص باشد. هنگام طراحی عنوان، به “چگونگی جستجوی این بخش اطلاعات” فکر کنید.

مثال 3:

عنوان اصلی: تولید نانوسیم های کواکسیال کربن / CdS که خواص نوری و الکتریکی را از طریق کربن الکتریکی

عنوان تجدید نظر: Electrospinning نانو فیبرهای کواکسیال کربن / CdS با خواص نوری و الکتریکی

نظرات: عنوان بی معنی است.

 1. سعی کنید از این نوع پاسخ ها از سوی سردبیر مجله جلوگیری کنید! در اینجا چند راهنمایی برای معرفی وجود دارد:
 2. هرگز از تعداد کلمات بیشتری استفاده نکنید (مختصر و دقیق باشد). این بخش را به یک درس تاریخی تبدیل نکنید. معرفی های طولانی خوانندگان را خاموش می کند.
 3. همه ما می دانیم که شما علاقه مند به ارائه اطلاعات جدید خود هستید. اما فراموش نکنید که ابتدا باید کل تصویر را به نمایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.