برای معرفی مفید و مختصر خود بر روی کاغذ و بیان تمامی ویژگی های تحصیلی ، مهارتی ، شغلی و پژوهشی خود برای خوانندگان که ممکن است برای استخدام در یک شرکت یا اداره باشد و یا برای ارائه به یک دانشگاه برای پذیرش در درجات بالاتر در آن دانشگاه ویا پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور باشد

برای معرفی مفید و مختصر خود بر روی کاغذ و بیان تمامی ویژگی های تحصیلی ، مهارتی ، شغلی و پژوهشی خود برای خوانندگان که ممکن است برای استخدام در یک شرکت یا اداره باشد که در این صورت خوانندگان اطاعات ارائه شده شما ، کارفرمایان هستند و یا برای ارائه به یک دانشگاه برای پذیرش در درجات بالاتر در آن دانشگاه ویا پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور است . که در این صورت نیز خوانندگان ،  اساتید و داوران علمی دانشگاهها هستند .

به این برگه هایی که به منظور معرفی جذابتر و قوی تر خودتان برای اساتید و کارفرمایان تدوین و آماده می سازید رزومه می گویند .

رزومه یک آگهی تبلیغاتی است در مورد هر آنچه که شما هستید و می بایست توانایی ها، تجربیات و موفقیت های شما را مطابق با نیازهای اصلی شغل مورد نظر، هرچه بیشتر پررنگ کند.

با مطالعه دقیق روند نگارش رزومه و آنچه که در خصوص ارائه رزومه بیان خواهیم کرد می توانید یک رزومه موفق و مرتبط با شغل و یا مرتبط با مدرک و دانشگاه تحصیلی مورد نظرتان ارائه نمایید .

با توجه به مخاطبان رزومه ها و اینکه به کجا و با چه هدفی ارسال می گردند ، به 2 نوع رزومه شغلی و روزمه تحصیلی تقسیم بندی می شوند .

 1. رزرومه تحصیلی

رزرومه تحصیلی اصولا برای ارائه به دانشگاه ها و موسسات می باشند . این نوع از رزومه ها اصولا برای ارائه در جلسه مصاحبه دکتری و یا تحصیل در مقاطع بالاتر در برخی از دانشگاهها که ملزم به دریافت رزومه تحصیلی قوی از جانب دانشجو می باشد ، همچنین مهم ترین کاربرد رزومه تحصیلی در اپلای و پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور می باشد .

نحوه نگارش رزومه تحصیلی:

رزومه تحصیلی ارائه شده به اساتید و دانشگاهها باید حاوی اطلاعلات علمی و پژوهشی دانشجویان ، امتیازات و رتبه های علمی کسب نموده و همنین اطلاعات هویتی و شخصی دقیق باشد .

ترتیب موارد رزومه تحصیلی :

 1. اطلاعات شخصی

در این بخش اطلاعات هویتی از قبیل نام، نام خانوادگی، نام پدر و شماره ملی قرار می گیرد. همچنین شماره تماس و نشانی منزل نیز باید در این بخش ذکر شود. پست الکترونیکی که در این بخش معرفی می شود حتما باید برای بحث تحصیلی یا کاری ساخته شده و باید حالت کاملا رسمی داشته باشد.

 1. اطلاعات سوابق تحصیلی

در این بخش اطلاعات مقاطع تحصیلی و دانشگاهی ذکر می شود. ترتیب از جدیدترین مدرک تحصیلی به عقب تنظیم می شود. اطلاعاتی که در این بخش نوشته می شود باید شامل نام مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، گرایش، نام دانشگاه محل تحصیل، زمان شروع و زمان فارغ التحصیلی و معدل شما در آن مقطع تحصیلی باشد. می توانید تا مدرک دیپلم پیش بروید و یا می توانید آن را هم قید نکید.

 1. سوابق شغلی

در این بخش سوابق شغلی ارائه می شود  توجه داشته باشید که آوردن این بخش تنها در جهت نشان دادن تجربه در زمینه رشته مورد درخواست است و فقط شغل های کاملا مرتبط با حوزه تحصیلی مورد نظر را نام ببرید. بهتر است ترتیب قرار گیری مطالب این بخش نیز از جدیدترین شغل به سمت قدیم ترها نوشته شود. نام و زمینه کاری شغل، زمان شروع و پایان آن و سمت شما در آن شغل از ملزوماتی است که حتما باید آن ها را قید کنید.

 1. سوابق علمی و پژوهشی

این بخش جزو مهمترین قسمت های رزومه تحصیلی است و هر چه غنی تر بودن آن به موفقیت رزومه کمک بیشتری می کند. این قسمت شامل چهار زیر مجموعه است که بهتر است به تفکیک نام برده شوند.

 • اطلاعات پایان نامه

در این قسمت اطلاعات پایان نامه هایی را که در مقاطع گوناگون نوشته و ارایه کرده اید بنویسید. ابتدا باید اطلاعات پایان نامه کارشناسی ارشد خود را پر کنید و سپس سایر مقاطع را ذکر کنید. اطلاعاتی را که باید قید کنید شامل نام پایان نامه، نام اساتید راهنما و مشاور، تاریخ ارایه پایان نامه و در نهایت نمره کسب شده آن است.

 • مقالات علمی و پژوهشی

مقالاتی را که تا به حال نوشته اید و چاپ شده اند در این قسمت بیاورید. اطلاعاتی را که باید در آن قید کنید شامل نام مقاله، نام مجله یا کنفرانسی که در آن ارایه و چاپ شده، نام نویسندگان و تاریخ چاپ آن می باشد. اگر مقاله ISI دارید که پذیرفته شده ولی هنوز چاپ نشده است می توانید آن را بنویسید ولی باید کد پذیرش آن را حتما ذکر کنید.

این بخش در رزومه تحصیلی بسیار حائز اهمیت است و می تواند موجب قویتر شدن رزومه تحصیلی شما و جذب اساتید و داوران شود .

 • کتاب های تالیفی یا ترجمه

اگر کتابی نوشته اید و یا ترجمه کرده اید که چاپ شده در این قسمت با آوردن اطلاعاتی از قبیل نام کتاب، نام نشر و تاریخ نشر آن، می توانید امتیازات این بخش را کسب نمایید .

 • اختراعات و پروژه های تحقیقاتی

اگر اختراعی دارید که ثبت شده است باید به آن با ذکر نام اختراع، حوزه فعالیتی آن و شماره ثبت اختراع  اشاره کنید. همچنین اگر در پروژه های تحقیقاتی شرکت نموده اید از آن ها در رزومه تحصیلی نام ببرید. اطلاعاتی که باید قید شود شامل نام پروژه تحقیقاتی، زمان انجام و سازمانی که پروژه برای آن کار شده، می باشد.

 • افتخارات کسب شده

 اگر در المپیادهای دانش آموزی  و دانشجویی رتبه دارید و یا جزو رتبه های برتر کنکور مقاطع مختلف بوده اید و با جزو نفرات برتر دوره در یک مقطع تحصیلی قرار داشته اید، می توانید با ذکر جزییات در این بخش از آن ها نام ببرید.

 • دوره های گذرانده شده

در این بخش دوره ها و کارگاه هایی که در زمینه رشته مورد تقاضایتان گذرانده اید با ذکر نام دوره، مدت دوره، نام اساتید دوره و محل دوره بنویسید.

 • مهارت های زبان خارجی و نرم افزاری

در این بخش میزان مهارت خود را در زبان خارجی و نرم افزار های مرتبط بیاورید .

 • معرف

بخش پایانی رزومه تحصیلی که در آن، نام اساتید و یا افرادی که معرف شما هستند با اشاره به جایگاه شغلی و درجه علمی آن ها آورده می شود. فقط توجه داشته باشید که حتما باید نامه معرفی این افراد را بعدا به صورت حضوری و در مصاحبه ارایه دهید.

تصویر

ترتیب و نحوه نگارش رزومه کاری :

رزومه های کاری عموما برای استخدام در یک شرکت و اداره و یا هر سازمان و ارگانی ارائه می شود . مخاتبان این نوع از رزومه ها کارفرمایان و مدیران موسسات می باشند . اغلب زمان استخدام شرکت ها و موسسات فرمی را با عنوان فرم استخدامی در اختیار متقاضیان قرار می دهند که اطلاعات مورد نیاز در آن فرم ها درج می شوند . اما در صورتی که این فرم در اختیار متقاضیان استخدام قرار نگیرد و یا شرکت و سازمان اطلاعیه استخدام نداده باشد ، باید به فکر تهیه رزومه کاری باشید تا درخواستتان را به همراه رزومه کاری برای شرکت ارسال نمایید تا درصورتی که مورد قبول واقع شد از شما دعوت به همکاری شود . 

روشی که شما اطلاعات مربوطه را در رزومه می گنجانید، بستگی به شغلی دارد که برای آن درخواست می دهید. رزومه بر اساس ترتیب و نحوه بیان تحصیلات و تجارب کاری بر 3 نوع رزومه تسلسل زمانی ، مهارت کاری و ترکیبی تقسیم بندی می شوند .

 1. رزومه تسلسل زمانی :

در این روش نوشتن رزومه، تمرکز بر تجربه کاری افراد است. این نوع نوشتن رزومه مخصوص افرادی است که همواره در یک زمینه شغلی فعالیت داشته اند و به صورت پلکانی روند تجربیات و موفقیت های شغلی خود را بیان می کنند به عنوان مثال شخصی که در ابتدا مسئول پذیرش بوده است و در ادامه منشی  شده و سپس دستیار حقوقی مدیر شرکت شده، می تواند از این روش تسلسل زمانی برای نوشتن رزومه استفاده کنید.

 1. رزومه مهارت کاری:

در این روش نوشتن رزومه، تمرکز بر انواع تجربیات و مهارت های فردی است و نه تاریخچه شغلی فرد. رزومه مهارت کاری بیشتر مخصوص افرادی است که قادر به نشان دادن روند پلکانی ثابت شغلی نیستند. این نوع رزومه طوری طراحی شده که بیش از عنوان های شغلی، مهارت های مشخص فردی را پر رنگ کند.

 1. رزومه ترکیبی:

یک رزومه ترکیبی، مخصوص افرادی است که مهارت های مشخصی دارن و می خواهند روند کسب هر یک از این مهارتها را نشان دهند. اگر شما مهارت خاصی را از طریق انجام فعالیت های متفاوت و زیادی کسب کرده اید و دارای سابقه کاری هستید که نشان می دهد که این مهارت ها را چگونه و طی چه مراحل زمانی طی کرده اید، رزومه ترکیبی بهترین گزینه  برای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.