با توجه به افزایش مجلات جعلی و نامعتبر مدعی ISI بودن ، در این مقاله به بررسی روشهای شناسایی یک مقاله ISI خواهیم پرداخت.

روش های بسیاری برای شناسایی کیفیت ژورنال ها و مجلات در نظر گرفته می شود، مهم ترین آنها بررسی ضریب تاثیر یا IF مجلات می باشد. در کشورمان به دلیل عدم آگاهی نسبت به انواع پایگاه های نمایه کننده مجلات ISI محققین بسیاری در دام مجلات جعلی و نامعتبر افتاده اند.
 مجلات ISIبه مجلاتی گفته می شود که در پایگاه اطلاعات علمی تامسون (ISI) نمایه می شوند. پایگاه تامسون رویترز یکی از پایگاه های نمایه کننده مجلات معتبر در دنیا می باشد. موسسه ISI لیست تمامی مجلاتی را که در این موسسه نمایه می شود، به صورت رایگان در وب سایت خود قرار می دهد. با مراجعه به وب سایت موسسه ISI می توانید لیست تمامی مجلات  نمایه شده را دریافت نمایید.
برای فهمیدن اینکه یک مجله ISI هست یا نه روشهای مختلفی وجود دارد. از جمله این روش‌ها مراجعه به بخش جستجوی مجلات سایت تامسون رویترزوجستجوی نام مجله است. روش دیگر استفاده از مرورگر گوگل می باشد که در عرض چند لحظه نتایج را به شما نمایش می دهد.

چگونگی استفاده از سایت تامسون رویترز برای تشخیص ISI بودن مجله

  1. ابتدا به سایت www.thomsonreuters.com مراجعه می کنید.
  2. در این سایت یک کادر جستجو وجود دارد. که می توان نام مجله را در مستر جورنال لیست تامسون روترز پیدا کرد.  بهتر این است که ما جستجو را بر اساس ISSNانجام دهیم تا هم جستجوی ما تخصصی باشد. دقت شود که میان 4 رقم اول و 4 رقم دوم یک علامت – گذاشته شود و یا به تعبیر دیگر، شماره ISSN را کامل و بدرستی وارد کنید.
  3. نتیجه جستجوی شما اگر در یکی از موارد زیر یافت شود، مجله فوق ISIخواهد بود. 

 Science citation index expanded: SCIE

Social Science citation index

توجه: گاها برخی از مجلات که ایمپکت فاکتورشان در پایگاه فوق محاسبه نشده و در هیچ کدام از مکان های a و b نیست اما جز مجلات ISI هستند، این مجلات در آدرس زیر ذخیره می شوند. لازم به ذکر است که این مجلات همتراز با مجلاتی که در جورنال سایتیشن ریپورت هستند برابری می کنند.

Arts and humanities citation index

برخی از مجلات هستند که در هیچ کدام از پایگاه های فوق الذکر نیستند. برای آنکه بفهمیم آیا یک مجله در یکی از سه پایگاه فوق وجود دارد یا نه، این است که به همان آدرس برویم. در بالای صفحه سمت راست ، سه عدد فایل PDF برای دانلود قرار داده شده که هر کدام مربوط به یکی از این سه پایگاه مورد اشاره است.

استفاده از گوگل برای تشخیص ISI بودن مجله

موتور جستجوی گوگل این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از یک روش خاص در درون هر سایت جستجو کنید. به همین گونه شما می‌توانید نام مجله مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید تا از قرار گرفتن آن در لیست مجلات ISI مطمئن شوید.

استفاده از گوگل برای فهمیدن ISI بودن مجله

شما باید ابتدا داخل یک کاما نام مجله مورد نظر خود را وارد کنید و سپس نام سایت تامسون رویترز را وارد نمایید. اولین نتیجه‌ای که در گوگل ظاهر خواهد شد شما را به صفحه مورد نظر هدایت می‌کند و اگر در آن صفحه نام مجله و مشخصات آن وجود داشت به معنی قرار داشتن آن مجله در لیست مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز است.

 journal name” site:thomsonreuters.com”

از این روش می‌توان به گونه دیگری نیز استفاده کرد. به این صورت که به جای نام مجله شماره ۸ رقمی ISSN مجله را وارد کنید. ISSN که به معنی شماره سریال استاندارد بین المللی است، برای هر مجله به صورت اختصاصی وجود دارد و با جستجوی آن به روش فوق می‌توانید ازISIبودن یک مجله کسب اطمینان کنید.

ISSN” site:thomsonreuters.com”

استفاده از سایت ISI برای تشخیص ISI بودن مجله

یک روش دیگر برای فهمیدن اعتبار مجلات ISI مراجعه کردن به Master Journal List موسسه ISIمی باشد. در بخش جستجو این سایت، جستجو (Search Type) را بر اساس ISSNانجام دهید و در بخشSearch Terms، شماره شناسه بین المللی (ISSN)مجله را وارد نماییدو جستجو را انجام دهید. اگر مجله در موسسه ISI نمایه شده باشد در صفحه بعد مشخصات آن ظاهر می شود.
اگرمجله ای در تامسون ثبت نشده باشد، پس از جستجوی با پیغام “ No matches found for the query”  برخورد میکنید شد. مشاهده این پیغام به معنی عدم وجود اطلاعات مورد جستجو در موسسه ISI است. این پیغام یعنی مجله ای با این مشخصات در موسسه ISI نمایه نشده است و این مجله ISI نمی باشد. البته بهتر است قبل از اینکه در خصوص مجله نتیجه قطعی بگیرید شیوه های دیگر جستجو را نیز امتحان کنید. جستجو با عنوان کامل مجله و جستجو با عنوان کوتاه شده مجله روش های دیگر جستجو اطلاعات در موسسه ISIاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.