هدف از نوشتن انگیزه نامه شخصی، ارائه اهداف تحصیلی خود برای گرفتن پذیرش از دانشگاه معتبر به منظور تحصیل در مقاطع بالاتر (دکتری) می باشد.

نکات مهم در مورد نوشتن انگیزه نامه

 یک پیشنویس برای خود آماده کنید

یک پیشنویس برای خود بدون رعایت کردن کلمات برای خودتان آماده نمایید و با خیال راحت هر آنچه می خواهید بنویسد و تمامی مواردی را در ذهنمتان دارید بازگو کنید. پس از اتمام نگارش شروع کنید به خلاصه نویسی و حذف موارد غیرضروری نمایید.

اختصاص زمان کافی برای نگارش 

کار نگارش انگیره نامه خودتان را در زمان مناسب و وقت کافی انجام دهید و با عجله آن را ننویسد، چرا که این انگیزه نامه ممکن آینده ی شما را تحت تاثیر قرار دهد. یک انگیزه نامه عالی بیش از چندین ساعت  و یا حتی چندین روز زمان نیاز دارد.

استفاده مناسب از کلمات 

استفاده از کلمه accomplish به جای do یا استفاده از presume به جای think نامه شما را حرفه ای تر و آکادمیک تر می سازد. برای شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی که انگلیسی زبان مادری شما نمی باشد ممکن است استفاده از کلمات و عبارات مناسب تا حدودی دشوار باشد ولی می توانید از برنامه های بیشمار در اینترنت برای ترجمه و مترادف سازی کلمات خود استفاده نمایید، برای مثال Google Translate می تواند مرجع مناسبی برای دریافت مترادف کلمات انگلیسی باشد. همچنین به خاطر داشته باشید استفاده بیش از حد از کلمات سخت و پیچیده می تواند تاثیر منفی بر روی خواننده داشته باشد.

تاکید روی نقاط قوت خود

سعی کنید نقاط مثبت خود را ذکر کنید و نقاط منفی خودتان را بپوشانید. شما باید درباره تجربیات، دانش و برنامه های آینده خود بنویسید و سعی کنید دانشگاه را از خود راضی سازید تا بتوانند شما را انتخاب کنند.

شروع با تیتری مناسب مناسب

کار نگارش نامه را انجام دهید و در طول نگارش یک شروع مناسب و زیبا و جالب برای آن انتخاب کنید تا بتوانید دیگاه داوران را به سمت خود جلب کنید.

تقلید نکنید

سعی کنید خودتان نامه انگیزش را بنویسید چرا که این نامه مختص شما می باشد و کپی و تقلید از نامه های دیگران هیچ نقطه مثبتی برای شما نخواهد داشت.

اغراق نکنید

سعی کنید اغراق یا دروغ نگویید اگر شما توانایی های خودتان را به خوبی بیان کنید می توانید نظر داوران را به خودتان جلب کنید و نیازی به اغراق و دروغ نیست .

نامه را به فرد دیگری بسپارید بخواند

برای این کار می توانید از والدین، استاد، دوست یا حتی دشمن خود بخواهید یک بار انگیزه نامه شما را بخوانند، هرچه افراد بیشتری این نامه را بخوانند بازتاب های بیشتری درباره آن دریافت خواهید کرد و نسخه نهایی شما کیفیت بیشتری خواهد داشت. البته بعضی از نظرات مفید و بعضی غیر مفید می باشند ولی بهتر است در ابتدا از چندین نفر بخواهید نامه شما را چک کنند و در نهایت از نظرات مفید استفاده نمایید.

نامه را با صدای بلند و رسا بخوانید

نامه را وقتی با صدای بلند می خوانید خودتان متوجه اشتباهات خودتان می شوید چون موقع نوشتن کلمات را پس از دیگری ذکر می کنیم احتمالا یکپارچگی بین انها کمتر دیده شود و سعی کنید اشکالات خودتان را حل کنید.

پس از ارسال نامه ان را نخوانید

بهتر است تا چند ماه پس از ارسال نامه به دانشگاه از خواندن دوباره آن پرهیز کنید. با خواندن مجدد ممکن است احساس کنید که به آن خوبی که تصور میکردید نیست و این کاملا طبیعی است. انتظار برای جواب نهایی دانشگاه سخت ترین مرحله پروسه اخذ پذیرش می باشد و پس از دریافت جواب مثبت دانشگاه خواهید فهمید که نامه  کاملا مناسب بوده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.