کدام جمله ها به عنوان جمله ی کلیدی و اساسی در مقاله و پایان نامه شناخته می شوند؟

زمانی که از شما می خواند تا در مورد موضوعی خاص مقاله بنویسید این بدان معنا نیست که شما نمی توانید افکار و خلاقیت درونی خود را نمیتوانید بیان کنید.یک مقاله نباید بیش از حد رسمی و خسته کننده باشد. به عنوان یک نویسنده،شما بایستی در اولویت اول در ذهنتان داشته باشید که مخاطبان مقاله شما چه کسانی هستند  و برای آنها بنویسید.و این بدان معناست که شما در نظر داشته باشید که آنها میخواهند تمامی کلمات مقاله ی شما را مطالعه کنند.در واقع این مهمترین دلیل نوشتن جمله ی کلیدی در هر مقاله ای است و این جمله به عنوان یک ابزار مهم عمل می کند.

جمله کلیدی مقاله،معمولا جمله ی اول یا دوم هر مقاله است که به عنوان مقدمه توجه خواننده را جلب می کند.چند جمله اول مقاله به خواننده کمک می کند تا تصمیم بگیرند که ادامه ی مقاله را بخوانند یا نه؟

جمله کلیدی فقط در مقالات علمی و دانشگاهی نوشته نمی شودوهر نویسنده ،کپی رایتر ،فیلمنامه نویس و قصه گو در نوشتن متن خود از جملات اساسی و کلیدی استفاده می کند تا مخاطبان خود را جذب کند و انها را برای خواندن ادامه ی کار خود مشتاق کند.برای مثال:نویسنده ی مجله آگهی های مهروف جهان “David Ogilvy” در مقدمه ی مجله ی خود از 29 کلمه ی جادویی استفاده کرد و توانست مخاطبان زیادی رو به خواندن مجله ی خود جلب کند.

نوشتن جملات اساسی برای مقالات علمی و دانشگاهی کار مشکلی است مخصوصا  هنگامی که هنوز منظور و موضوع اصلی مقاله مشخص نشده است و شما در حال کار کردن روی آن هستید.بنابراین اولین گام در نوشتن جملات اساسی یک مقاله قوی،برنامه ریزی است.

در نظر گرفتن هدف کلی طرح یا مقاله:

  • نوع مقاله ای که قصد نوشتن آن را دارید چیست؟
  • مقاله قرار است به چه سبکی نگارش شود؟
  • مخاطبان موردنظرتان چه کسانی هستند؟
  • نوع ساختار مقاله ی مدنظر چیست؟

منابع مورد استفاده در نوشتن جملات کلیدی مقاله

نقل قول ادبی

ایده ی استفاده از نقل قول در بیان اصلی  ترین جملات یک مقاله در نوشتن مقاله هایی که در مورد نویسنده ای خاص ،داستان ،پدیده های ادبی ،کتاب و … است ،کاربرد دارد.استفاده از نقل خول در مقاله باعث می شود شما به عنوان یک نویسنده احساس قدرت کنید.

نقل از افراد مشهور

نقل جمله ای از یک فرد مشهور و شناخته شده و بانفوذ باعث می شود استدلال علمی شما مورد حمایت قرار بگیرد و یک جمله ی اصلی جذاب حاصل گردد.مهم این است که شما به طور کاملا واضح نشان دهید که نقل قولی که کردید کاملا با موضوع اصلی مقاله ی شما مرتبط است.

حکایت

ترس استفاده از این نوع ایده را کنار بگذارید.به یاد داشته باشید حتی اگر شما مقاله ی خود را با یک حکایت طنز امیز شروع کنید، به این معنا نیست که کل محتوای مقاله ی شما خنده دار است.کمی طنز باعث جلب توجه خوانندگان شده و جرقه ای برای علاقه مند شدن آنها به موضوع مقاله  ی شما شود.

طرح یک سوال

تقریبا هیچ چیزی نمیتواند به اندازه ی یک سوال خوب برای خواننده جذاب باشد.برای اینکه خوانندگان تمایل دارند مقاله را بخوانند تا به جواب سوال مطرح شده دست بیابند.

سعی کنید از طرح سوالاتی که پاسخ آنها  “بله” یا “خیر” است استفاده نکنید و سوالاتی را مطرح کنید تا ذهن خواننده درگیر یافتن پاسخ به آن سوالات باشد.

ایجاد یک نگرش

اکثر مردم ، نشانه هایی را که می بینند ،بیشتر درک می کنند.صرف کردن زمان برای بیان جزییات صحنه به خواننده کمک می کند تا تصویر واضحی را در ذهن خود ایجاد کنند و باعث ایجاد یک جمله ی تاثیرگذار برای مقاله شود.شما  با توصیف یک حادثه یا جزییات ویژگی های خاص یک شخصیت یا فرد می توانید به خواننده کمک کنید تا غرق نوشته ی شما  شود.

افزودن یک واقعیت جالب یا تعریف

این نوع ایده برای نگارش جمله ی کلیدی مقاله،شامل جملات سورپرایزی است که خواننده شناختی نسبت به آن نداشته است .به عبارتی دیگر حاوی یک حقیقت جالب درباره ی چیزی است که خواننده در متن اصلی مقاله برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر ،به دنبال آن خواهد گشت.

آشکارسازی یک تصور غلط رایج

جذابیت بیشتر خواندن یک مقاله در این است که خواننده مطالب جدیدی یاد بگیرد.اگر شما مقدمه ی مقاله ی خود را با حقیقتی که مورد قبول عموم است ولی در واقع نادرست است ،شروع کنید نظر خوانندگان فورا به خواندن  ادامه ی مقاله جلب می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.