اعتبار مقالات ژورنالی در کشور ما بیشتر از مقالات کنفرانسی است.

کنفرانس و مقالات کنفرانسی

کنفرانس علمی نوعی گردهمایی علمی و پژوهشی است که در آن پژوهشگران متخصص در زمینه یک موضوع یا موضوعات مختلف مشارکت می کنند و به تبادل اطلاعات از طریق ارائه ی مقاله و یا سخنرانی می پردازند.به مقالاتی که در کنفرانس های علمی چاپ می شود مقالات کنفرانسی (Proceedings) گفته می شود.معمولا هر کنفرانس برای ارائه ی مقاله زمانی مشخص می کند و مقالات ارسالی بعد از آن زمان ،داوری نمی شوند.مقاله های ارایه شده به کنفرانس توسط گروهی از داوران بررسی می شود.مقالات کنفرانس یا به صورت چاپی و یا به صورت الکترونیکی منتشر می شوند.

ارسال مقاله به کنفرانس نیازمند پرداخت هزینه می باشد که البته ثبت نام کننده می تواند هزینه ی ثبت نام را واریز کند اما به عنوان شرکت کننده در کنفرانس حضور داشته باشد و مقاله ارائه ندهد.مقالات کنفرانسی ،چنانچه بار علمی بالایی داشته باشند امکان چاپ در ژورنال ها را نیز دارند.مقالات یا از طریق ایمیل (Email) و یا از طریق سابمیت آنلاین (Online submission )به کنفرانس ارسال می گردند:

مقالات کنفرانس چگونه منتشر می شوند؟

مجموعه مقالات پذیرفته شده در کنفرانس به دو طریق منتشر می گردد:

 1. توسط کنفرانس
 2. توسط یک ناشر علمی

در کشور ایران ،کلیه مقالات کنفرانس ها و همایش ها توسط ناشر رسمی سیویلیکا که به مرجع پایگاه تخصصی معروف است ،منتشر می گردد.تمامی مقالات منتشر شده توسط سیویلیکا ،مقاله های تایید شده توسط دبیرخانه های کنفرانسهای مختلف هستند.

سیویلیکا حدودا 12 سال پیش(سال 1384) ،فعالیت خود را با در حوزه ی عمران آغاز کرده و در حال حاضر در تمامی رشته های علمی به غیر از پزشکی و علوم سلامت مقالات را ارائه می کند.در سال 1389 زیر ارائه ی کتابهای الکترونیکی نیز به فعالیت این مرجع تخصصی اضافه شد.

امروزه اکثر دانشگاه های کشور به پایگاه سیویلیکا دسترسی دارند و امکان دسترسی به مقالات کنفرانس را برای دانشجویان به صورت رایگان فراهم کرده است.البته لازم به ذکر است دسترسی به کل مقاله از طریق اشتراک امکان پذیر است.به عبارتی در صورتی که دانشگاه در این پایگاه اشتراک داشته باشد ،تمامی دانشجویان می توانند به صورت رایگان مقاله دانلود کنند اما در غیر این صورت بایستی با خرید عضویت یا خرید تک مقاله مقاله ی کامل را در اختیار داشته باشند.

انواع کنفرانس ها و همایش ها

 • کنفرانس بین المللی
 • کنفرانس ملی یا کشوری
 • کنفرانس منطقه ای
 • کنفرانس استانی
 • کنفرانس داخلی

تفاوت مقالات کنفرانسی و ژورنالی 

 1. داوری مقالات کنفرانسی بسیار آسانتر از مقالاتی است که به ژورنالها ارسال می شود.و تقریبا تمامی مقالات ارسالی به کنفرانس در داوری پذیرش می شوند اما مقالات ژورنالی اکثر در داوری رد می شوند.
 2. اعتبار مقالات ژورنالی در کشور ما بیشتر از مقالات کنفرانسی است.اما کنفرانس هایی که در دانشگاههای معتبر جهان برگزار می شود اعتبارشان از 80 درصئپد مقاله های ISI بیشتر است.
 3. هزینه ی چاپ مقاله در ژورنالها بیشتر از هزینه ی چاپ در کنفرانس ها می باشد.
 4. کنفرانس ها در زمانهای مشخصی برگزار می شوند و برای ارسال مقاله به آنها محدودیت زمانی وجود دارد،درصورتی که برای ارسال مقاله به ژورنال زمانی تعیین نشده است.
 5. طول دوره ی داوری در ژورنالها و مجلات طولانی تر از پروسه ی داوری مقالات کنفرانسی است و طی این پروسه ممکن است داوران برای مقالات ژورنالی ایراداتی بگیرند که بایستی نویسندگان مقاله آن را اصلاح کرده و مجددا برای داوری ارسال کنند.
 6. در مقالات کنفرانسی از لحاظ حجم مقاله و تعداد کلمات محدودیت وجود دارد اما اکثر مجلات برای تعداد کلمات محدودیتی ندارند.
 7. در مقالات ژورنالی یافته های پژوهش به صورت دقیق و مفصل بررسی می گردد اما در مقالات کنفرانسی مطرح کردن ایده و روش انجام تحقیق کافی است.

از کجا بدانیم مقاله ما در حد کنفرانس است یا ژورنال؟

سوالی که اکثر پژوهشگران در ذهن خود دارند این است که آیا مقاله ای که نوشته اند در حد ژورنال است یا کنفرانس؟بهترین راه ،مقایسه ی مقاله خود با سایر مقالات چاپ شده در کنفرانس یا ژورنال است.در صورتی که شما مقاله خود را در حد ژورنال می دانید اما برای ارسال تردید دارید،در صورتی که زمان کافی دارید ،بهتر است ابتدا مقاله ی خود را به کنفرانس ارسال کنید و نظر داوران و یا شرکت کنندگان کنفرانس را در مورد مقاله ی خود بدانید.سپس موارد و ایرادات را در مقاله ی خود رفع کرده و مقاله ادیت شده و نهایی را برای داوری در ژورنال ارسال کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.